آیا می دانید سوالات مصاحبه استخدامی که در پیش دارید چه خواهد بود...
امروزه مقوله استخدام به یکی از بزرگ ترین دغدغه های والدین ، خانواده ها ، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ، مقطع کارشناسی ارشد و حتی مقطع دکتری ، دانشجویان و حتی دانش آموزان تبدیل شده است. فارغ از اینکه چقدر شرایط هر رشته ای به استخدامنزدیک تر است ، عموما هر کسی با هر مدرکی و هر توانایی برای استخدام باید در یک مصاحبه استخدامی شرکت کند. در هر مصاحبه استخدامی سوالاتی پرسیده می شود که در مصاحبه استخدام شرکت ها ، ارگان ها و دستگاه های مختلف این سوالات تا حدی متفاوت است اما همه این سوالات مصاحبه استخدامی نقاط مشترکی داند که موفقیت در مصاحبه استخدامی را منوط به این موضوع می کند که چه کسی برای سوالات مصاحبه استخدامی که قرار است از او پرسیده شود آمادگی بیشتری دارد. در این مقاله قصد داریم سوالات مصاحبه استخدامی که به صورت متداول در اکثر مصاحبه ها پرسیده می شود را به همراه جواب این سوالات مصاحبه استخدامی بازگو کنیم.
سوالات مصاحبه استخدامی این مقاله نه تنها برای مصاحبه شغلی و حضوری ، بلکه برای مصاحبه های دانشگاهی نیز بسیار مفید است. پس مخاطبان این مقاله تمام کسانی هستند که می خواهند در مصاحبه های شغلی یا دانشگاهی شرکت کنند.
افرادی که می توانند از این مقاله استفاده کنند :
متقاضیان مصاحبه های استخدامی برای انوع مشاغل نظیر بانک ها، ادارات دولتی، بیمارستان ها ، دانشگاه ها ، شرکت های دولتی و خصوصی ، وزارت خانه ها و ...
متقاضیان شرکت در مصاحبه رشته های کاردانی علوم پزشکی بدون کنکور، دانشگاه بقیه الله سپاه ،  دانشگاه علوم پزشکی ارتش،دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاه شاهد ، دانشگاه وزارت اطلاعات ، دانشگاه صدا و سیما ، 
دانشگاه شهید مطهری ، مذاهب اسلامی ، علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری ، دکتری بیوتکنولوژی دانشگاه تهران ، مدیریت بیمه اکو موسسه آموزش عالی بیمه اکو در دانشگاه علامه‌طباطبائی ، دانشکده غیرانتفاعی رفاه ، دانشگاه غیر انتفاعی امام رضا (ع) ، مصاحبه رشته های خاص دانشگاه علمی کاربردی، مصاحبه رشته های نیمه متمرکز دانشگاه آزاد و ...


 برای موفقیت در پاسخگویی به سوالات مصاحبه استخدامی تنها کافیست به خود و توانایی های خود باور داشته باشید 


راهنمای عمومی در مصاحبه استخدامی

برای روز مصاحبه استخدامی حتما با یک دست لباس تمیز و مرتب سر جلسه حاضر شوید . آقایان بهتر است با لباس رسمی و خانم ها با حجاب کامل حضور داشته باشند. برای مصاحبه استخدامی شاید داشتن پوشش چادر لزومی نداشته باشد اما اگر حجابتان کامل باشد ( مخصوصا شهرهای کوچک) خیلی بهتر و موجه تر نشان داده می شوید.
ممکن است زمانی که وارد ساختمانی که مصاحبه استخدامی در آن انجام می شود می شوید چند دقیقه ای یا حتی چندساعتی لازم باشد که منتظر بمانید. در این لحظات هرگز سعی نکنید از جو داخل اتاق مصاحبه استخدامی سر در بیاورید. یعنی داخل اتاق سرک بکشید یا از کسانی که از جلسه خارج می شود سعی در پرسیدن سوالات داشته باشید. معمولا عده ای در جلسه مصاحبه استخدامی حضور "نیمه وقت"  دارند. یعنی رفتار شما را در بیرون از اتاق مصاحبه استخدامی زیرنظر دارند و به تیم مصاحبه استخدامی  انتقال می دهند. پس لحظاتی که بیرون از اتاق مصاحبه استخدامی منتظر هستید خود را سرگرم کاری مثل کتاب خواندن کنید هرچند بد نیست که حواستان به دور و برتان باشد ولی کاری نکنید که توجهات روی شما جلب شود.
وقتی اسمتان خوانده شد و وارد جلسه مصاحبه استخدامی شدید با ارامش و اعتماد به تفس وارد اتاق شده و به حضار سلام دهید. "هرگز به سمت کسی نرفته و دستتان را سمت کسی دراز نکنید". این اشتباهی است که خیلی ها در مصاحبه استخدامی مرتکب می شوند اطلاع از این روابط سازمانی باعث می شود موجه تر و معقول تر نشان داده شوید. معمولا همان کنار درب ورودی و مقابل افرادمصاحبه کننده صندلی ای برای نشستن شما قرار داده شده. اگر صندلی را پیدا نکردید به حضار جلسه توجه داشته باشید تا شما را راهنمایی کنند که کجا بنشینید.
ابتدا از شما خواسته می شود که خودتان را معرفی کنید. حتما در منزل چندین بار این کار را تمرین کنید تا خودتان را در چند جمله کوتاه به خوبی معرفی کنید. از این مرحله به بعد سوالات مصاحبه استخدامی آغاز می شود. چند مورد از سوالات مشترک مصاحبه استخدامی را در زیر آورده ایم که جواب هرکس به این سوالات شخصی است فقط خوب است که از الان تعدادی از این سوالات را به چشم ببینید تا خودتان را برای پاسخ به این سوالات آماده کنید.

 در سوالات مصاحبه استخدامی می خواهند خودتان را در چند جمله توصیف کنید

تقریبا سوالی است که در هر مصاحبه استخدامی پرسیده می شود. دلیلش هم بحث روانشناسی است. معمولا در سوالات مصاحبه استخدامی از شما می خواهند چند مورد از ویژگی های اخلاقی برجسته خود را معرفی کنید. سعی نکنید که خودتان را پسر پیغمبر معرفی کنید ولی زیادی هم لازم نیست خودمانی شوید و هرچیزی که در مورد خودتان است را روی دایره بریزید! هر ویژگی ای که از خودتان بگویید در سوالات مصاحبه استخدامی ممکن است درمورش از شما پرسیده شود. یعنی مثلا اگر خودتان را فردی سخت کوش می دانید ممکن است بپرسند مگر چکاری کرده ای که به خودت می گویی سخت کوش؟ پس در مصاحبه استخدامی سعی کنید چند تا از ویژگی های خودتان را که خیلی برجسته است و ایرادی هم حساب نمی شود به همراه دلیلتان برای ذکر این ویژگی به یاد داشته باشید. ترجیحا در جواب سوالات مصاحبه استخدامی از ذکر ویژگی های منفی مثل عصبانیت، ترس، افسردگی یا امثالهم دوری کنید وگرنه باید از شانسقبولی در این مصاحبه استخدامی هم دوری کنید!

 معمولا در تمام سوالات مصاحبه استخدامی هدف سنجیدن اعتماد به نفس شماست 


در سوالات مصاحبه استخدامی می خواهند ویژگی های منفی خود را توصیف کنید

معمولا در سوالات مصاحبه استخدامی دیده شده که از شما پرسیده می شود یک یا چند ایراد یا ویژگی بد خود را نیز ذکر کنید. در جواب اینگونه سوالات مصاحبه استخدامی حتما یادتان باشید صداقت زیادی از خودتان به خرج ندهید و ترجیحا ویژگی هایی را بگویید که از لحاظ عرف بد حساب می شود ولی از لحاظ اخلاقی خوب و پسندیده است! مثلا من از دروغگویی بدم می آید ولی همیشه از این موضوع ضربه خورده ام! یا اینکه تازگی ها از جمع بعضی دوستانم دور شده ام چون آنها جذب فضای مجازی شده اند ولی من علاقه ای به این فضاها ندارم! اینگونه جواب دادن به سوالات مصاحبه استخدامی باعث می شود تیم مصاحبه کننده از پاسخ شما قانع شود و به سراغ سایر سوالات مصاحبه استخدامی برود.


 

در سوالات مصاحبه استخدامی می خواهند اعتماد به نفس شما را بسنجند

نیازی به توضیح در این مورد نیست ولی در یک کلمه می گوییم قدر خودتان را بدانید و در مصاحبه استخدامی به افراد حاضر در جلسه نیز این را بقبولانید که فرد مفید و به دردبخوری برای جامعه و اطرافیانان هستید. اگر اعضای تیم مصاحبه استخدامی متوجه شوند که شما خود را فردی ضعیف می دانید پس آن ها نیز شمارا فردی ضعیف تصور خواهند کرد.

در سوالات مصاحبه استخدامی می خواهند فن بیان شما را بسنجند

اگر اعتماد به نفستان بالا باشد این مورد را نیز به خوبی انجام خواهید داد. زیرا خیلی اهمیت دارد در جواب سوالات مصاحبه استخدامیچقدر با صلابت و شمرده شمرده با استفاده از ادبیات صحیح و لغات زیبا صحبت کنید . اگر اطلاعاتتان در مورد سوالات مصاحبه استخدامی که از شما پرسیده می شود خوب باشد تنها کاری که برای داشتن فن بیان خوب باید داشته باشید این است که خودتان را گم نکنید و با اطمینان بالا صحبت کنید.

در سوالات مصاحبه استخدامی می خواهند بدانند چقدر علاقه به مطالعه دارید

این مورد در برخی سوالات مصاحبه استخدامی پرسیده شده و میزان علاقمندی شما به مطالعه کتاب مخصوصا کتاب های علمی ، اجتماعی ، روانشناسی ، مدیریتی و ... مورد سوال قرار گرفته است. اگر در دوران مدرسه یا دانشگاه کتابی هرچند در حد یک اسم آشنایی داشتید بد نیست نام ببرید ولی حواستان باشد بعید نیست یکی این وسط پیدا شود و بگوید درمورد کتاب کمی هم توضیح دهید!

در سوالات مصاحبه استخدامی درمورد استفاده شما از اینترنت می پرسند

این مورد در سوالات مصاحبه استخدامی معمولا هدف گزینشی دارد. یعنی اگر جو مصاحبه استخدامی علاوه بر مصاحبه علمی و روانشناسی، حالت عقیدتی سیاستی هم داشته باشند حتما این سوال را از شما می پرسند. نحوه استفاده شما از اینترنت، سایت های مورد علاقه تان، استفاده شما از نرم افزارهای اجتماعی و چنین موضوعاتی در سوالات مصاحبه استخدامی ممکن است پرسیده شود.

در سوالات مصاحبه استخدامی از دلایل انتخاب شغل می پرسند

این مورد در سوالات مصاحبه استخدامی حتما و حتما و حتما از شما پرسیده خواهد شد. اینکه چرا اصلا در این مصاحبه استخدامیحضور دارید. چرا به این رشته و شغل آینده آن علاقه دارید. هدف شما از انتخاب این رشته یا شغل چیست و هزاران سوال مشابه.
در سوالات مصاحبه دانشگاهی برای نمونه این سوالات را می توان به رشته هایی که بعدا تعهد خدمت و استخدام دارند اشاره کرد. مصاحبه کنندگان سختی های این رشته و مخصوصا کار آینده را گوشزد می کنند و از شما می پرسند که آیا به این سختی ها فکر کرده اید؟ مثلا ممکن است بپرسند آیا می دانید که در آینده باید چند سال در مناطق محروم خدمت کنید؟ و یا چند سال از خانواده خود دور باشید؟ یا اینکه می توانید شیفت کاری انجام دهید؟
حواستان باشد واقعیت به این تلخی ها هم نیست اما اعضای تیم مصاحبه استخدامی می خواهد به پرسیدن این سوالات علاقه شما به این رشته را محک بزند بنابراین شرایط را کمی سخت از واقعیت جلوه می دهد.

در سوالات مصاحبه استخدامی از تمایل شما به همکاری و کار گروهی می پرسند

این مورد در سوالات مصاحبه استخدامی جزو مواردی است که شاید پرسیده شود. در واقع تیم مصاحبه استخدامی با پرسیدن این سوالات قصد دارد بفهمد روحیه کار تیمی در شما چقدر است. آیا فردی اجتماعی همراه با تمایلات اجتماعی و قرار گرفتن در محیط های تیمی هستید یا تک روی را ترجیح می دهید. برای پاسخ به چنین مواردی در سوالات مصاحبه استخدامی زیاد دچار دردسر نخواهید شد فقط کافیست خود را فردی با روحیه همکاری و تیمی بالا نشان دهید که همواره مایل به اخد پیشنهادات و انتقادات دیگران است و برایش هدف گروه مهم است نه هدف شخصی.

 

نکات مهم انتهایی درسوالات مصاحبه استخدامی

خب تا اینجا با تعدادی از سوالاتی که در اکثر مصاحبه های استخدامی (چه شغلی چه دانشگاهی ) پرسیده می شود. آشنا شدید. مهم ترین دغدعه ای که در اینجا ممکن است به سراغ شما بیاید این است که آیا تمام انچه به عنوان سوالات مصاحبه استخدامی پرسیده خواهد شد همین ها هستند؟ آیا ممکن است در سوالات مصاحبه استخدامی بطور ناگهانی سوالی از شما پرسیده شود که شما جواب آن را بلد نباشید؟ اگر پاسخ سوالی را بلد نباشید واکنش اعضای تیم مصاحبه استخدامی چیست؟
برای داشتن نگرانی های بالا به شما کاملا حق می دهیم. این مصاحبه استخدامی و مصاحبه هایی که در آینده (مطمئنا) خواهید داشت به نوعی قرار است آینده شمارا رقم بزنند پس حساسیت شما بی مورد نیست. اما از طرف دیگر هیج کس نمی تواند اقرار کند تمامسوالات مصاحبه استخدامی را پیش بینی خواهد کرد. حتی کسانی که از قبل بهشان تقلب رسیده است! چون همه مصاحبه هایاستخدامی یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که می توانند توسط شما کنترل شوند نه تیم مصاحبه استخدامی !
بله درست خواندید! اگر کمی هوش و ذکاوت به خرج دهید می توانید بدون آنکه نیازی به مطالعه مقاله ای دیگر در مورد مصاحبه داشته باشید به همه سوالات مصاحبه استخدامی جواب دهید. اما نه سوالاتی که آنها از می پرسند، بلکه سوالاتی که شما مجبورشان می کنید از شما بپرسند!

 

خب بیاید برویم سراغ اصل مطلب و این تکنیک کاملا تجربی را که حاصل تجربه بیشتر اعضای گروه مشاوره هیوا و کسانی که با آنها در مورد سوالات مصاحبه استخدامی صحبت داشته ایم است به شما آموزش دهیم.
فکر کنید به یکباره در مصاحبه استخدامی از شما سوال می پرسند که چند درصد از کل آب های کره زمین در سطح خشکی ها قرار دارد؟ این یک سوال اطلاعات عمومی است و ممکن است امثال این سوال یا سوالات مشابه در مصاحبه استخدامی شما باشند. ممکن هم هست اصلا از هیچ یک از شما نپرسند اما این یک مثال است پس زیاد تعجب نکنید. خب ممکن است خیلی از شماها پاسخ به این سوال را بلد نباشید . اصلا در عمرتان یک بار هم به گوشتان نخورده باشد. از طرف دیگر اینکه در مصاحبه استخدامی به صراحت بگویید "نمی دانم!" تاثیر بدی روی تیم مصاحبه کننده می گذارد. خب حال چه کنیم که همه پاسخ سوالی که بلد نیستیم را دهیم هم از گفتن "نمی دانم" فرار کنیم؟
راه حل در دانستن این نکته است که اعضای تیم مصاحبه استخدامی با طرح این سوال هدفش این نبوده که اطلاعات شما در مورد میزان آب روی خشکی و حس مسئولیت پذیری شما درمورد بحران آب را متوجه شود! بلکه هدفش فقط و فقط محک زدن اطلاعات عمومی شما است. پس بیاید با یک ترفند جالب هنگامی که با این سوالات در مصاحبه استخدامی مواجه می شویم از پاسخ دادن به اینسوالات فرار کنیم.
وقتی در مصاحبه استخدامی جواب سوالی را نمی دانیم باید در حالیکه اعتماد به نفس خود را حفظ می کنیم به شکلی ماهرانه اطلاعات خود در زمینه ای مشابه را به عنوان پاسخ به تیم مصاحبه استخدامی تحویل دهیم. یعنی مثلا در پاسخ به این سوال بگوییم " دقیقا درصدش را بخاطر نمی آورم ولی بسیاری از آب های کره زمین در سطح اقیانوس ها قرار گرفته اند" یا " فکر می کنم بالای 90 درصد بود اما این را مطمئن هستم که از فضا مقدار زیادی آب روی کره زمین دیده می شود اما آب در دسترس برای مردم مقدار خیلی کمی از آن را شامل می شود".
پس سعی کنید این مهارت را در خود هرروز قوی تر و قوی تر کنید که بجای اینکه در جواب سوالات مصاحبه استخدامی خود را درگیر این کنید که همه سوالات احتمالی لازم از کلیه جاهایی که می توانید را پیدا کرده و مثل یک آزمون سخت شروع به حفظ آن ها کنید، راه هایی برای فرار از پاسخ به سوالاتی که بلد نیستید و همچنین سوالاتی که جواب آن را دقیق نمی دانید پیدا کنید.
یک راه دیگر که می تواند شما را در این مواقع یاری کند سوق دادن مصاحبه استخدامی به سمتی است که خودتان می خواهید. یعنی پیش از آنکه سوالات تیم مصاحبه استخدامی به سمت سوالات اطلاعات عمومی رود خودتان را در زمینه ای که واقعا مهارت دارید صاحب اطلاعات نشان دهید و از آنجایی که شما در آن زمینه احتمالا از تیم مصاحبه کننده اطلاعات بیشتری دارید پس بصورت خود به خود به کلیه سوالات مصاحبه استخدامی پاسخ خواهید داد.

 

بطور کلی اجرای راه حل های بالا بیشتر ازآنکه به سختی یا آسانی سوالاتی که پرسیده می شود بستگی داشته باشد به خودتان و مهارتتان در کنترل جلسه مصاحبه استخدامی بستگی دارد. اگر دوست دارید می توانید یک جلسه مصاحبه استخدامی فرضی با خانواده و دوستان راه بیاندازید و ازشان بخواهید سوالات غیرقابل انتظاری از شما بپرسند. دقت کنید مهم این نیست که سوالاتی که در مصاحبه استخدامیاز شما می پرسند چقدر سخت است. مهم این است که شما چقدر مهارت کنترل هرسوالی را دارید.
درنهایت برای کسانی که به مصاحبه های استخدامی که جنبه عقیدتی سیاسی دعوت خواهند شد جزوه ای قرار دادیم که شامل مطالب دینی و اسلامی است . همچنین در همین جزوه سوالات اطلاعات عمومی به همراه جواب قرار دارد که دوستانی که می خواهند اطلاعات عمومی خود را محک بزنند می توانند آن را مطالعه کنند.

برای دانلود سوالات مصاحبه عقیدتی سیاسی کلیک کنید.


منبع : سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ، بقیه الله ، شاهد ، صدا و سیما ، علوم قضاییهیوا , مشاوره تحصیلی , مشاوره تلفنی , مشاوره تحصیلی تلفنی , مشاوره تحصیلی کنکور , انتخاب رشته , انتخاب رشته کنکور سراسری , نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری , نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری , سوالات مصاحبه استخدامی , ثبت نام بدون کنکور پزشکی , تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد , انتخاب رشته دانشگاه آزاد , نرم افزار انتخاب رشته دانشگاه آزاد , سهمیه بسیج در دانشگاه آزاد , سهمیه بومی گزینی در دانشگاه آزاد  , تراز مهم تر است یا رتبه , تعداد انتخاب ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد , ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد , ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد , لیست رشته های دانشگاه ازاد , تفاوت تمام وقت و پاره وقت , تفاوت با کنکور و بدون کنکور دانشگاه آزاد , انتقالی در دانشگاه آزاد , ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی , اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی , لیست رشته های دانشگاه علمی کاربردی , زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی , شهریه دانشگاه علمی کاربردی , شهریه پردیس های خودگردانانتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد , ازمون لیسانس به پزشکی , روش مطالعه صحیح برای کنکور , برنامه ریزی درسی برای کنکور , شیمی دارویی ,  تحصیل پزشکی در ترکیه , آزمون yos ( یوس ) , تحصیل پزشکی در فرانسه , تحصیل پزشکی در آلمان , تحصیل پزشکی در امریکا , تحصیل پزشکی در کانادا , روش صحیح تست زدن در کنکور , روش صحیح مطالعه برای دانش آموزان , تحصیل پزشکی در آلمان , تحصیل پزشکی در انگلیس ,   ,تحصیل مجدد در رشته پزشکی ، دندانپزشکی یا داروسازی و رشته های پیراپزشکی ,  شرایط انصراف از تحصیل دانشجویان دانشگاه روزانه و شرکت مجدد در کنکور , آیا برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی دانشگاه دولتی باید شهریه پرداخت کرد , , انتخاب رشته کنکور سراسری96 ,  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس , تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ,  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا , تحصیل در بلژیک , انتخاب رشته دانشگاه آزاد 96 ,  برنامه ریزی کنکور در ایام تعطیلات عید نوروز , تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن , تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه , تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی رشته پزشکی دولتی روزانه کنکور 95-96  , تحصیل در هند , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی رشته دندانپزشکی دولتی روزانه در کنکور 95-96 , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی پرستاری دولتی روزانه در کنکور 95-96 , تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هندوستان  , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی علوم آزمایشگاهی دولتی روزانه در کنکور 95-96 , ثبت نام دانشگاه آزاد 96 , تراز قبولی دامپزشکی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه بسیج فعال , رتبه قبولی دامپزشکی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه بسیج فعال , تراز قبولی زیست شناسی سلولی مولکولی - ژنتیک دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه بسیج فعال , رتبه قبولی زیست شناسی سلولی مولکولی - ژنتیک دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه بسیج فعال , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی رشته مدیریت هتلداری دولتی روزانه کنکور انسانی , تراز قبولی زیست شناسی سلولی مولکولی - بیوشیمی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی , اعتراض به نتایج کنکور سراسری , رتبه قبولی زیست شناسی سلولی مولکولی - بیوشیمی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی رشته علوم تربیتی دولتی روزانه کنکور انسانی , تراز قبولی علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی , انتخاب رشته و رتبه قبولی دانشگاه فرهنگیان , رتبه قبولی علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی , تراز قبولی شیمی کاربردی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی , حداقل درصد دروس و آخرین رتبه قبولی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک دولتی روزانه کنکور انسانی , لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور , رتبه قبولی شیمی کاربردی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی , تراز قبولی مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد , تراز قبولی مهندسی معماری دانشگاه آزاد , تراز قبولی مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد , تراز قبولی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد , تراز قبولی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد , تراز قبولی دانشگاه آزاد , تراز قبولی سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد , تراز قبولی سهمیه ایثارگران دانشگاه آزاد , رتبه آخرین نفر قبولی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان , رتبه آخرین نفر قبولی سهمیه بسیج فعال دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان , رتبه آخرین نفر قبولی سهمیه ایثارگران دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان , تراز قبولی حقوق دانشگاه آزاد