عمل مکیدن در ابتدا به صورت  بازتاب ذاتی در نوزاد وجود دارد و در سنین بالاتر باعث می شود کودک بتواند به صورت ارادی مایعاتی مثل شیر و... را بخورد . 
رفلکس مکیدن یکی از انواع بازتاب های نوزاد است که به رشد عضلات دهان ، قرارگیری زبان در وضعیت های مناسب و بلعیدن غذا کمک می کند ، که این میزان رشد برای توانایی غذا خوردن و ادامه ی زندگی ضروری است . 

در ادامه این مقاله به نحوه مشاهده بازتاب مکیدن و عملکرد آن ، آسیب ها و سن شروع و پایان این بازتاب در نوزادان می پردازیم .
نحوه مشاهده، عملکرد و سن شروع و پایان بازتاب مکیدن

با لمس دهان نوزاد با انگشت این بازتاب نمایش داده می شود ، نحوه مشاهده بازتاب مکیدن به این شکل است که  وقتی انگشت خود را در دهان نوزاد قرار می دهید ، نوزاد شروع به مکیدن انگشت می کند .
عملکرد این بازتاب کمک به تغذیه نوزاد است .
بازتاب مکیدن یکی از بازتاب های نوزاد است که در چهار ماهگی از بین می رود و تبدیل به مکیدن آگاهانه می شود .

 


 

 

آسیب های بازتاب مکیدن

در طی 3 ماه اول نوزادی ، کودک به محض احساس گرسنگی ، می‌خواهد چیزی را بمکد به همین علت ، بازتاب مکیدن انگشت تا قبل از 6 ماهگی ، یا دلیل بر «گرسنگی» نوزاد است و یا «حس غریزی مکیدن» به اندازه کافی ارضا نشده است ، بنابراین اگر کودکی با وجود تغذیه از شیر مادر، سعی در مکیدن انگشت خود دارد ، مادر بایستی وقت بیشتری را برای هر وعده شیر دادن به او اختصاص دهد تا کودک فرصت بیشتری جهت مکیدن از یک پستان داشته باشد .
اگر بازتاب مکیدن انگشت بعد از 4 تا 6 ماهگی ادامه پیدا کند تبدیل به عادت مکیدن انگشت می شود که شامل مکیدن انگشت دست ، انگشت پا و یا مکیدن پستانک است ، این موارد طبیعی هستند ولی اگر بعد از  3 تا 4 سالگی ادامه یابند نشان دهنده اختلال انگشت مکیدن هستند و نیاز به درمان دارند . درمان مکیدن انگشت به صورت تعاملی بین خانواده و یک متخصص جریان دارد .

ناتوانی نوزاد در مکیدن به خصوص زمانی که معده خالی است نشان دهنده آسیب در ساقه مغز است .
ناهنجاری هایی مانند شکاف لب و کام هم می توانند باعث ناتوانی در مکیدن شوند .

اگر هر کدام از آسیب های گفته شده در نوزاد شما وجود دارد برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه نمائید .

 

 

منبع :

روانشناسی رشد تألیف لورا برگ ترجمه یحی سید محمدی


 

 

 

 
منبع : بازتاب مکیدن نوزاد بازتاب های نوزاد  , بازتاب پلک زدن نوزاد , بازتاب مکیدن نوزاد , بازتاب چنگ زدن نوزاد