بازتاب های نوزاد یکی از واکنش هایی است که نوزاد از طریق آن هم با دیگران ارتباط برقرار می کند و هم برای ادامه زندگی آماده تر می شود ، یکی از آن ها بازتاب بابینسکی است .
بازتاب بابینسکی یکی از انواع بازتاب های نوزاد است که علاوه بر نوزادان در بزرگسالان هم وجود دارد .
 در نوزادان هنگام تحریک کف پا تا یک سالگی دیده می شود و در بزرگسالان اگر هنگام خواب و یا بعد از راه رفتن طولانی دیده شود طبیعی است .
در ادامه این مقاله به نحوه مشاهده بازتاب بابینسکی و عملکرد آن ، آسیب ها و سن شروع و پایان این بازتاب در نوزادان می پردازیم .

 نحوه مشاهده ، عملکرد و سن شروع و پایان بازتاب بابینسکی

والدین می توانند برای مشاهده بازتاب بابینسکی در نوزاد ، کف پای نوزاد را از انگشت به سمت پاشنه پا نوازش کنند ، پاسخ نوزاد این است که انگشتان از هم باز می شوند .
بیشتر افراد در انجام معاینه دقیق بازتاب بابینسکی اشتباه می کنند چون توضیح درستی درباره آن داده نمی شود، یکی از اشتباهات رایج استفاده از ابزار نامناسب مثل ناخن دست ، کلید نوک تیز ، سوزن ، خودکار ، و... است . وسیله مناسب برای معاینه رفلکس کف پا برای هر سن ، استفاده از تخته ابسلانگ است . این وسیله برعکس وسایل دیگر باعث ترس و واکنش نوزاد نمی شود .
 بنابراین برای مشاهده این بازتاب از انگشت دست یا تخته ابسلانگ استفاده کنید و از استفاده از وسایل نوک تیز بپرهیزید .
بازتاب بابینسکی در سن  هشت تا دوازده ماهگی از بین می رود و از جمله بازتاب هایی است که عملکرد آن هنوز مشخص نشده است .

 


 

 

آسیب های بازتاب بابینسکی

در پزشکی پاسخ رفلکس کف‌پا یا بازتاب بابینسکی نوعی پاسخ به تحریک کف پا است که در تشخیص برخی اختلالات مغز و نخاع به کار می‌رود و مرکز این رفلکس نخاع و عصب هدایت‌کننده آن عصب سیاتیک می‌باشد .
وجود بازتاب بابینسکی بعد از سن دو سالگی غیر طبیعی است، این آسیب به دلیل مشکلات مغزی، نخاعی و بیماری های جسمی که بر روی سیستم اعصاب مرکزی اثر می گذارند، پدید می آید .
اگر متوجه شدید که این بازتاب بعد از دو سالگی در کودک ادامه دارد ، برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید .

 

 

منبع :

روانشناسی رشد تألیف لورا برگ ترجمه یحی سید محمدی


 

 

 

 

 منبع : بازتاب بابینسکی نوزاد
بازتاب های نوزاد  , بازتاب پلک زدن نوزاد , بازتاب مکیدن نوزاد , بازتاب چنگ زدن نوزاد , بازتاب گام برداری نوزاد , بازتاب بابینسکی نوزاد