با اعلام نتایج کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد 97 مشاهده کردیم که در کارنامه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برخی از داوطلبان و در مقابل بعضی از رشته محل های قبولی عنوان " ذخیره " درج شده است. از آنجایی که در سال گذشته هم استفاده از لفظ " ذخیره " در کارنامه دانشگاه آزاد را دیده بودیم ، در این مقاله قصد داریم برای داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد 97 که عنوان ذخیره در مقابل یکی از رشته محل های انتخابی درج شده است توضیح دهیم این عنوان به چه معناست و چه برداشتی می توان از آن کرد. همچنین می توانید برای اطلاع از تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد کلیک کنید.


 اگر قبولی ذخیره دانشگاه آزاد هستید حق ثبت نام دارید 


ذخیره دانشگاه آزاد 97

همانند سال گذشته برای پاسخ به این سوال که ذخیره دانشگاه آزاد چیست باید به کلیه کسانی که در کارنامه آن ها مقابل یکی از رشته محل های انتخابی لفظ " ذخیره " درج شده است بگوییم باید به دانشگاه آزاد محل قبولی خود مراجعه داشته باشند و اعلام آمادگی کرده و رسید ثبت نام دریافت کنند . سپس فقط کلیه کسانی که قبولی ذخیره دانشگاه آزاد هستند در صورت عدم تکمیل ظرفیت آن واحد دانشگاه آزاد با پذیرفته شدگان اصلی و وجود ظرفیت باقی مانده ، با رعایت حق تقدم ذخیره تا حد تکمیل ظرفیت مصوب از آنان ثبت نام به عمل آید . همچنین در جدیدترین استعلامی که از سوی مرکز مشاوره هیوا از معاونت مرکزی دانشگاه آزاد گرفتیم در پاسخ به تکلیف افرادی که در یک رشته محل به عنوانقبولی ذخیره معرفی شده اند و دانشگاه محل قبولی از ثبت نام آن ها ممانعت می کند چنین پاسخی گرفتیم :
اگر واحد دانشگاهی اعلام کرد  ظرفیت تکمیل است و ثبت نام نکرد می توانید درخواست تان را با ذکر توضیحات و کارنامه پیوست شده و آدرس و تلفن به آدرس تهران انتهای بزرگره شهید ستاری میدان دانشگاه بلوار حصارک سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ، مرکز سنجش و پذیرش ارسال کنید تا توسط مسئولین مرکز سنجش و پذیرش مورد بررسی قرار بگیرد ، پاسخ کتبا به شما ابلاغ خواهد شد .

بنابراین کلیه افرادی که قبولی ذخیره معرفی شده بودند و در روزهای گذشته با وجود مراجعه به دانشگاه نتوانستند ثبت نام نهایی خود را انجام دهند علاوه بر اینکه می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد 97 شرکت کنند به شیوه بالا هم پیگیری خود را انجام دهند انشالله که مورد بررسی قرار گیرد . البته ناگفته نماند در سال گذشته شکایتی مبنی بر اینکه از ثبت نام نهایی فردی با قبولی ذخیره ممانعت به عمل آمده به دست ما نرسید !تراز قبولی ذخیره دانشگاه آزاد

در کلیه مواردی که در کارنامه یک داوطلب عنوان قبولی ذخیره دانشگاه آزاد درج شده بود تراز داوطلب در آن رشته محل از تراز آخرین نفر قبولیبیشتر بود . بنابراین به این نتیجه می توان رسید که کسانی ذخیره دانشگاه آزاد هم با سایر قبولی ها سنجیده شده است و نمی توان این عنوان را به کار برد که کسانی که بصورت ذخیره دانشگاه آزاد پذیرفته شده اند در هیچ کدام از سایر رشته محل های انتخابی پذیرفته نمی شدند و ذخیره دانشگاه آزاد مانند سایر پذیرفته شدگان تراز بیشتری از تراز آخرین نفر قبولی آن رشته محل دانشگاه آزاد داشته اند .

 قبولی در انتخاب دانشگاه آزاد ، مخلوط درخواست شما و انتخاب دانشگاه آزاد 


قبولی در انتخاب دانشگاه چیست

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 97 گزینه ای در انتهای فرم انتخاب رشته وجود داشت که با انتخاب آن به دانشگاه آزاد این اختیار داده شد که اگر داوطلب در هیچ یک از انتخاب های خود نتوانست قبول شود دانشگاه آزاد به انتخاب خود در یکی از رشته محل ها برای داوطلب قبولی صادر کند . بنابراین اگر دیدید برای شما در انتهای کارنامه دانشگاه آزاد 97 متنی با عنوان " قبول عادی درانتخاب دانشگاه " دیدید به همین معنی است .
منبع : قبولی ذخیره دانشگاه آزاد چیست